PR Nedir?

PR Nedir?

… Sokaktaki herhangi bir kişiye halkla ilişkilerin ne olduğunu sorun ve ben dokuz – on kez bahse girerim yanıt tam bir karışıklıktır…

PR böyle karmaşık bir alandır. Mesleğin birçok farklı yönü var ve nerede duracağını bilmek zor. Medya ilişkilerinden etkinliklere, ortaklıklara ve daha yakın zamanlardaki sosyal medyaya kadar değişen günlük görevler dizisi ile halkla ilişkiler alanının tüm alanını kapsamak zor.

Peki halkla ilişkileri arkadaşlarıma nasıl açıklarım? Aileme mi? Aşağıdaki üç kategoriye ayırmaya ve her zaman örnek vermeye eğilimliyim. Bu kafaları başını sallıyor ve gözler anlayışla aydınlanıyor.

Medya ilişkileri: Medya ile konuşuyorum. Bu benim rolümün büyük bir parçası. Müşterilerimi televizyonda/radyoda, gazetelerde ve haberlerini paylaşmak için okudum. Bunun için ödeme yapmadığımız için reklam vermiyoruz. Yerleşimi garanti etmiyoruz, ancak aldığımız herhangi bir kapsam genellikle daha fazla güvenilirliğe sahip. Örneğin, yeni bir restoran açıldığında, restoranın gelmesi ve yiyecek ve içeceklerin denenmesi için restoranda bir akşam yemeğine ev sahipliği yapacak ve daha sonra kâğıda ya da internete daha sonra restoranın incelemesini yapacaklardır. Ya da yeni bir ürün (yani bir şişe şarap veya yeni çikolata aralığı) başlatmışlarsa, ürünü bir gazeteciye benzersiz bir şekilde göndermelerine yardımcı olabiliriz. Ürünü medyanın önünde buluyoruz, böylece onu görebiliyor, tadabiliyor ve deneyimleyebiliyorlar – içtenlikle seve seve onu yazıyorlar!

Sosyal medya: Müşterimin Instagram, Facebook, Twitter ve LinkedIN hesaplarında yayınlaması için içerik oluşturuyorum. Bu, ürün ve mekânın görüntülerinden, faydalı bilgilerden, pop kültür, makaleler ve promosyonlar olabilir. Genel olarak aydan aya çalışacağız, böylece önceden planlanmış ve onaylanabilir. Ayrıca sosyal topluluğa da katılıyorum ve tüm müşterilerin soru ve yorumlara cevap verdiğinden emin oluyorum. Sosyal medya ile ilgili temel hedeflerimizden biri, tüm kanallarda hayranları ve takipçileri artırmaktır. Bu nedenle, bir markanın bunu yapmak için bir strateji oluşturmasına yardımcı oluyorum.

İçerik oluşturma: Müşterilere haberleri ve bilgileri paylaşmalarına yardımcı olmak için bültenler için bir kopya yazarım. Örneğin, bizim restoran müşterilerimizden biri için, bir ay içinde yaşadıkları tüm aktiviteleri ve promosyonları öğreneceğiz ve bunları abonelerini bu konuda okumak isteyen bir formata koymalarına yardımcı olacağız. Buna manşetlerin yazılması, görsel kaynakların kullanılması ve her şeyin güzelce ortaya konulması dahildir.

Şimdi bu kesinlikle PR için geçerli değil ama iyi bir başlangıç… Günlerce yazabilirim. Her gün çok farklı ve her müşteri farklı bir yaklaşım istiyor. Halkla ilişkiler manzaraları sürekli değişiyor ama bu onu ilginç kılan şey ve bunun için onu seviyorum.

Yazan: Belinda Sieben – TonicPR

Kaynak: http://tonicpr.com.au/what-is-pr/